Kredyt odnawialny a pożyczka

Kredyt odnawialny zwany jest inaczej limitem na koncie lub linia kredytowa. Nie jest to jednak to samo, co debet na koncie, tak że trzeba uważać na finansową nomenklaturę, aby nie pomylić produktów. Na jakich warunkach otrzymuje się pieniądze na kredycie odnawialnym? Czym różni się ta forma dofinansowania od pożyczki?

        Kredyt odnawialny – warunki

Kredyt odnawialny to opcja dostępna dla osób posiadających już konto w banku. Trzeba udać się do swojego banku i złożyć wniosek o przyznanie kredytu odnawialnego. Można to też zrobić poprzez infolinię albo online. Środki otrzymuje się szybko, praktycznie od ręki po przyznaniu decyzji. Jaka suma maksymalna jest przyznana, to zależy od naszej zdolności kredytowej i warunków określonych przez bank. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Otrzymamy tę sumę na nasze konto. Będzie ona po prostu dostępna na dowolne wydatki, na przelewy online, wypłaty środków z bankomatu, płacenie kartą przypisaną do konta. Nasze saldo na koncie zostanie powiększone o otrzymaną sumę kredytu. Jeśli skorzystamy z niej, to będziemy płacili odsetki. Jeśli nie ruszymy tej sumy, to jedyne koszty, jakie poniesiemy to prowizja. Banki naliczają ją zazwyczaj w kwocie około 10% od przyznanego limitu kredytu i jest ona do spłaty corocznie, ale pierwszy raz najczęściej dopiero po roku przy prolongacie kredytu odnawialnego. Kredyt, jak sama nazwa wskazuje, jest odnawialny. Oznacza to, że jeśli spłacimy środki, to ponownie mamy całą sumę do wykorzystania. Przyznany limit można wykorzystać wielokrotnie. Tu działa ten sam mechanizm jak przy karcie kredytowej. Spłata kredytu odnawialnego następuje automatycznie – kiedy tylko pojawią się środki na koncie, to są one przeznaczone w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia. Przy kredycie odnawialnym łatwo się zapomnieć i zacząć korzystać z środków dłużnych. Ponieważ widnieją one jako saldo, to trzeba się pilnować, by nie zejść poniżej danej kwoty. Przykładowo, mamy dostępne 5000 złotych kredytu, swoich środków 1000 złotych. Łączne saldo to 6000 złotych. Jeśli nieopatrznie wydamy 1200 złotych, to 200 złotych będzie już z kredytu odnawialnego i trzeba będzie spłacić je z odsetkami. Odsetki przy kredycie odnawialnym są naliczane już od 1 dnia użycia kwoty z puli kredytu.

Kredyt odnawialny – zalety

Kredyt odnawialny daje sporą swobodę działania i zarządzania środkami dłużnymi. Są one łatwo dostępne, po prostu czekają na koncie. Jeśli nie korzystamy z kredytu, to nie płacimy odsetek. Jedyne koszty, które ponosimy to prowizja. Przy pożyczaniu niewielkiej sumy na krótki okres, odsetki nie są duże. Kredyt odnawialny prostu się spłaca – dokonuje się to automatycznie. Kredyt jest zalecany dla osób, które mają często potrzebę korzystania z dodatkowych funduszy.

Pożyczka – warunki

Pożyczka to jednorazowa forma otrzymania dodatkowej gotówki. Kwota nie jest odnawialna. Dostaje się daną, stałą sumę i po jakimś, ustalonym w umowie czasie, trzeba ją spłacić wraz z odsetkami, prowizją i kosztami pożyczki. Spłaca się pożyczkę od razu. Najczęściej termin spłaty to kilka miesięcy. Środki z pożyczki można wydać na dowolny cel. Wiele parabanków ma w ofercie pożyczki online z minimum formalności. To sposób na łatwą i szybką gotówkę. Co ważne, także osoby zadłużone i ze złą historią kredytową mogą liczyć na pożyczkę od parabanku.

Pożyczka – zalety

 

Pożyczkę można dostać niemal od ręki. Nie potrzeba spełnić wielu wymogów ani dostarczyć mnóstwa dokumentów, jak przy kredycie. Pożyczkodawcy często nie sprawdzają rejestrów dłużników, co czyni pożyczkę atrakcyjną dla osób z problemami finansowymi lub niską wiarygodnością kredytową. Banki zawsze sprawdzają rejestry dłużników, także gdy weryfikują wniosek o kredyt odnawialny. Pożyczka to świetna opcja, gdy potrzebujemy gotówki na nagłe, nieplanowane wydatki. Nie ma charakteru stałego jak kredyt odnawialny,  z którego aby zrezygnować, trzeba składać dyspozycję w banku. Jeśli spłacimy pożyczkę, to zadłużenie znika i nie musimy więcej nigdy brać pożyczki, gdy nie będziemy mieli takiej potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *