Darmowe konto bankowe dla każdego obywatela

Od 8 sierpnia tego roku, w życie weszły nowe przepisy. Na ich mocy wszystkie banki oraz SKOK-i muszą posiadać w swojej ofercie rachunek podstawowy. Zgodnie z nowymi przepisami, jego prowadzenie ma być darmowe.

Rachunek podstawowy i korzystanie z niego

Od 8 sierpnia tego roku wszystkie banki oraz SKOK-i musiały dopasować swoją ofertę do nowych przepisów, zgodnie z którą mają oferować klientom darmowe konto. Rachunek podstawowy pozbawiony ma być opłat związanych z jego prowadzeniem – również wydawanie kart debetowych pozbawione będzie dodatkowych opłat. W ciągu całego miesiąca, klienci korzystający z konta darmowego mają możliwość wykonania pięciu przelewów internetowych oraz pięciu wypłat gotówki z bankomatu w ciągu miesiąca. Dokonywanie wypłat możliwe jest w każdym urządzeniu – nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do urządzeń konkretnego banku. Do otwarcia darmowego konta bankowego upoważniona jest każda osoba. Istnieje tylko jeden warunek – w trakcie otwierania oraz podczas korzystania z tego rodzaju konta, klient nie może posiadać innego rachunku w polskiej walucie. Należy pamiętać, że do konta podstawowego nie może zostać przypisany żaden produkt kredytowy.

 

Konto podstawowe – dodatkowe opłaty

 

Konto podstawowe posiada jednak dodatkowe opłaty. Pojawiają się one w momencie, kiedy chcemy korzystać z niego częściej, niż wspomniane zostało to wcześniej. Wysokość opłat za dodatkowe korzystanie z konta została również uregulowana prawnie. Banki bardzo często pozostawiają wszystkie przelewy internetowe jako darmowe. Dodatkowe koszty pojawiają się jednak w przypadku:

  •         wpłat we wpłatomatach,
  •         korzystania z bankomatów za granicami kraju,
  •         wykonywania ekspresowych przelewów.

 

Dzięki korzystaniu z usługi darmowego konta możliwe jest uniknięcie kosztów związanych z kartą płatniczą, które banki bardzo często naliczają do każdego rachunku osobistego. Darmowe korzystanie z każdego bankomatu jest również elementem, który może skłaniać do założenia konta podstawowego. Jedynym ograniczeniem jest bardzo istotny warunek – musi to być jedyne konto bankowe, jakie posiadamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *