5 prostych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Każdy, kto starał się o kredyt lub pożyczkę wie, że otrzymanie jej wcale nie jest łatwe. Zazwyczaj, aby bank wydał pozytywną decyzję, klient musi spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej. Czy wiesz, co kryje się pod tym terminem oraz co zrobić, aby ją poprawić?

Co to jest zdolność kredytowa?

Jest to dokonywana przez bank ocena naszej kondycji finansowej i zdolności do regularnego spłacania przyznanego zobowiązania. Podstawą do jej wydania jest suma naszych dochodów i wydatków. Przeprowadzając analizę finansową potencjalnego kredytobiorcy, pracownik banku bierze pod uwagę wysokość jego zarobków, miejsce i stabilność zatrudnienia, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, opłaty za media, domowe wydatki) oraz posiadane obecnie zadłużenie- zakupy na raty, pożyczki w innych bankach, karta kredytowa, czy konto z uruchomioną linią debetową. Aby rozpocząć starania o kredyt, konieczne jest otrzymanie pozytywnego wyniku analizy, czyli posiadanie oczekiwanej przez bank zdolności kredytowej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Mimo, że wyżej opisane analizy przeprowadzane są bardzo szczegółowo, na wiele z branych pod uwagę czynników mamy realny wpływ. Każdy, kto rozważa wzięcie kredytu lub pożyczki powinien się z nimi zapoznać, aby skutecznie poprawić swoje szanse na otrzymanie pieniędzy.

Oto najważniejsze z nich:

  1.    Pozytywny raport BIK – każdy bank rozważając przyznanie kredytu w dużej mierze kieruje się wynikami raportu otrzymanego z Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje o  naszej dotychczasowej historii kredytowej. Musimy liczyć się z tym, że wszystkie zaległości i nie spłacone w terminie zobowiązania będą tam widoczne. Dlatego, przed rozpoczęciem starań o pożyczenie pieniędzy od banku, powinniśmy zadbać o uregulowanie wszelkich ewentualnych zadłużeń i terminowe opłacanie zobowiązań.
  2.    Rezygnacja z kart kredytowych- są dodatkowym obciążeniem finansowym, a jakakolwiek opóźnienie w ich spłacaniu może zepsuć Twoją historię kredytową.
  3.    Wkład własny – posiadanie wkładu własnego to dla banku znak, że kredytobiorca jest wypłacalny. Dodatkowo, kredyty z wkładem własnym są tańsze, mniej oprocentowane i wymagają mniejszej zdolności kredytowej. W przypadku kredytu hipotecznego wkład własny jest dość duży, dlatego najlepiej jest odpowiednio wcześnie rozpocząć długoterminowe oszczędzanie i odkładanie pieniędzy na ten cel.
  4.    Wybór waluty – jeżeli na co dzień zarabiasz w złotówkach, wzięcie kredytu w tej walucie jest opłacalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Kredyty w obcych walutach są droższe i trudniejsze do otrzymania, ponieważ przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki zawyżają koszty przewalutowania
  5.    Korzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez bank- jeżeli staniesz się klientem banku przed złożeniem wniosku  o udzielenie kredytu i dasz się poznać jako osoba solidna i godna zaufania łatwiej będzie Ci otrzymać kredyt. Również tzw. cross- selling, czyli sprzedaż produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenia, czy lokaty często wiąże się z otrzymaniem preferencyjnych warunków kredytowych oraz obniżeniem oprocentowania.

Czego należy unikać?

Dla potencjalnego kredytobiorcy szczególnie niekorzystne jest wysyłanie zapytań do dużej ilości banków jednocześnie. Najlepiej ograniczyć się do złożenia maksymalnie 3 wniosków. Większa ilość może obniżyć scoring punktowy i negatywnie wpłynąć na wydanie decyzji kredytowej.

Ważne jest również, aby mierzyć siły na zamiary i nie starać się o uzyskanie zawrotnej kwoty kredytu, kiedy nasze zarobki ledwo wystarczają aby dopiąć budżet domowy. Bank dokładnie przeanalizuje naszą sytuację finansową i może nie przyznać kredytu, jeżeli uzna, że jego suma, a tym samym i miesięczna rata jest za wysoka. Wnioskowanie o niższą kwotę może przynieść dużo lepszy rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *