Karta kredytowa a pożyczka gotówkowa

Potrzebując dodatkowych środków finansowych, czy to na urlopie czy podczas remontu, spora część z nas sięga po kartę kredytową, która jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jako że nie wymaga posiadania środków na koncie bankowym. Równie ciekawą alternatywę stanowi pożyczka gotówkowa. W poniższym tekście porównamy ze sobą te dwa produkty finansowe.

Na samym początku warto wprowadzić rozróżnienie na kartę debetową oraz kredytową. O ile obie pozwalają na regulowanie płatności bez konieczności płacenia gotówką, o tyle w przypadku pierwszej z nich wykorzystujemy środki znajdujące się naszym koncie bankowej, a drugiej – korzystamy ze środków będących własnością banku. Używanie karty kredytowej jest zatem pewnym rozwiązaniem, które należy spłacić w z góry ustalonym terminie. Banki przewidują różny okres bezodsetkowy. Na czym on polega? Klient, który spłaci w wybranym okresie zaciągnięte przez siebie zobowiązanie, nie poniesie dodatkowych kosztów z tytułu korzystania z karty kredytowej.

Być może większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz korzystanie z karty kredytowej jest bardzo podobne do procedury, jaką jest zaciąganie kredytu w banku. Zanim się na nią zdecydujemy, warto zapoznać się z przepisami umowy, w której w szczegółowy sposób opisane są warunki posiadania oraz używania takiej karty. Szczególną uwagę powinniśmy tutaj zwrócić na, wspominany powyżej, okres bezodsetkowy, który dzieli się na cykl rozliczeniowy oraz czas spłaty zobowiązania. Pierwszy z nich trwa zwykle 30 dni, a po jego zakończeniu otrzymujemy wyciąg z karty zawierający zestawienie wszystkich transakcji. Wyszczególnione są tam dwie kwoty – minimalna oraz całkowita. Pierwsza z nich to suma, którą klient musi uregulować w podanym przez bank terminie, aby potwierdzić swoją wypłacalność. Druga jest kwotą, którą jesteśmy winni wybranej instytucji finansowej. Jeżeli spłacamy wyłącznie kwotę minimalną, musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że reszta zobowiązania jest obciążona wysokim oprocentowaniem.

Alternatywą dla karty kredytowej jest pożyczka. Główna zaleta tego rozwiązania to fakt, że formalności są tutaj ograniczone do niezbędnego minimum – jedyne co musimy zrobić, to wejść na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy i wypełnić krótki formularz. W większości firm, odpowiedź otrzymamy w zaledwie kilka minut. Gdy wynik weryfikacji okaże się pozytywny, przedstawiana jest nam umowa. Po zatwierdzeniu zawartej w niej warunków, środki są przelewane na wskazany numer rachunku bankowego. W przypadku pożyczki koszty zaciągnięcia są przedstawione w sposób w pełni przejrzysty i często są one niższe niż te, które musimy ponosić korzystając z karty kredytowej. Coraz częściej spotkać możemy się także z pożyczkami ratalnymi, które umożliwiają rozłożenie zobowiązania na wybrany przez nas okres, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *