Karta kredytowa – dobrodziejstwo czy przekleństwo XXI wieku?

Opinie dotyczące kart kredytowych są mocno podzielone. Mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto mieć świadomość ich wad i zalet, nawet po to, by wiedzieć, jak używać ich i nie stracić na tym, a co najważniejsze zachować rozsądek i umiar.

Nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej

Zakładając kartę kredytową, należy pamiętać, że nie jest ona formą portfela bez dna. Oczywiście w danym momencie można zakupić wiele przedmiotów – praktycznie wszystko, na co mamy ochotę w zakresie wyznaczonego limitu karty. Musimy mieć świadomość tego, że prędzej, czy później karta kredytowa będzie musiała zostać spłacona. Co więcej, jeżeli spłacanie jej rozłoży się w czasie, to dochodzą do tego dodatkowe koszty, które mogą mocno obciążyć nasz budżet.

Zdarza się także, że zakładamy kartę kredytową i w ogóle z niej nie korzystamy, jest to tylko kolejny, zbędny plastik w naszym portfelu, a co roku z naszego konta znika kilkadziesiąt złotych za jej posiadanie.

Na karcie kredytowej możesz zarobić

Mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieją karty, dzięki którym na nasze konto wraca niewielki procent transakcji – jeżeli zapłaciliśmy kartą kredytową. Ponadto obecnie istnieje wiele programów partnerskich, gdzie przy płatności kartą kredytową zbieramy punkty na zniżki, czy nagrody lojalnościowe. W ten sposób koszt prowadzenia karty kredytowej w pewnym stopniu się zmniejsza.

Masz zadłużenia na karcie kredytowej? Możesz mieć problem z kredytem

Używanie karty kredytowej ma bezpośredni związek z oceną naszej zdolności kredytowej przez bank. Jeżeli wszelkie spłaty dokonywane są w czasie, to jesteśmy postrzegani jako wiarygodni klienci. Wszelkie zadłużenia widnieją natomiast Biurze Informacji Kredytowej. Należy także pamiętać, że według banków osoba, która posiada kartę kredytową, ma mniejszą zdolność kredytową – każdy z banków posiada swoje, indywidualne przeliczniki w tym temacie.

Bez wątpienia posiadanie karty kredytowej ma wiele zalet – dzięki niej możemy zakupić bilety lotnicze, czy zarezerwować hotel w innym kraju. W razie tymczasowego braku gotówki możemy także dokonać szybkiego zakupu. Musimy natomiast pamiętać o rozsądku i możliwych pułapkach, w które możemy wpaść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *