Co Polacy cenią kupując w sieci?

W naszym kraju jest prawie 26 mln internautów, jednak część z nich jedynie przegląda i czyta zawartość sieci, nie wykonując żadnych transakcji. To ponad połowa całej populacji internautów, ale aż 48% deklaruje, że dokonuje zakupów online. Widać tendencję zwyżkową, ale na chwilę obecną połowa tej grupy deklaruje zakupy internetowe kilka razy w miesiącu. Z danych wynika też, że najwięcej zakupów robimy w poniedziałek, a najmniej w sobotę i piątek.

Kim jest statystyczny polski e-zakupowicz?

Według oficjalnych danych zebranych w ankietach, Polak, który deklaruje aktywność zakupową w sieci to przeważnie osoba do 34 roku życia, z wykształceniem średnim lub wyższym. Większość z nich mieszka w miastach, bo aż 75%. Co ciekawe prawie połowa, bo 46% ogółu deklaruje, że mają dobrą sytuację finansową.

Co najczęściej kupujemy w sieci?

Wciąż niekwestionowane pierwsze miejsce zajmuje odzież i różnego rodzaju dodatki. Na kolejnych pozycjach plasują się książki, płyty oraz wszelka elektronika mobilna. Tu zwykle ważniejszym kryterium niż cena jest szeroki wybór. Jeśli spojrzeć pod kątem najkorzystniejszych cen, to Polacy najczęściej kupują online sprzęt AGD.

Zalety e-zakupów

Ta tendencja wzrostowa w dziedzinie zakupów online wynika z zalet, które nas do nich przyciągają:

  • Szeroki wybór. W większości przypadków w sieci mamy zdecydowanie większy wybór. Sklepy stacjonarne mają bardziej ograniczoną i droższą kubaturę magazynowania.
  • Niższe ceny. Z tym bywa różnie i zawsze należy porównywać oferty, ale często ceny konkretnych produktów są niższe w sieci, nawet po doliczeniu kosztów przesyłki. Sklepy internetowe generują niższe koszty, przez co mogą sprzedawać produkty po niższych cenach.
  • Wygoda i oszczędność czasu. Wiadomo, że jeżdżenie po sklepach wymaga czasu i generuje koszty np. paliwa. A zakupy online robimy w domu z herbatą w ręce. Można też kupować w tzw. międzyczasie, np. jadąc pociągiem czy czekając na autobus. Poza tym zakupy internetowe możemy zrobić o dowolnej porze dnia i nocy.
  • Dostęp do opinii. W sklepie stacjonarnym doradza sprzedawca, którego zadaniem jest zwiększanie sprzedaży, więc rzadko bywa obiektywny. A w sieci wypowiadają swoje opinie internauci, którzy przetestowali produkt, więc jest to dość wymierne.
  • Korzystne okazje. Tu bierze górę instynkt łowcy. Dokonując zakupów online z użyciem komputera czy tabletu możemy otwierać dużą ilość stron i zakładek, zapisywać swoje wybory, a potem je łatwo porównywać. Mamy wszystko jak na dłoni i łatwiej jest wypatrzeć jakąś wielką okazję. To daje satysfakcję.

Jak najwygodniej robić zakupy online?

Oczywiście najwygodniejsza forma takich zakupów to urządzenia mobilne, dzięki którym mamy dostęp do sieci w każdej chwili. Do kompletu warto też mieć mobilny dostęp do swojego konta, aby móc szybko i sprawnie dokonywać płatności.

Aby zapewnić sobie wygodę już podczas zakupów, warto korzystać z wszelkiego rodzaju porównywarek cenowych czy portali aukcyjnych albo profesjonalnych stron sprzedażowych. Tam sprzedaż jest dobrze zorganizowana od funkcji filtrowania produktów do samej płatności. To duża wygoda i ułatwienie.

E-bezpieczeństwo podczas zakupów

Podczas zakupów online warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pozwolą kupować bezpiecznie. Należy pamiętać, że czasami pod rewelacyjnie niską ceną kryje się słaba jakość obsługi lub zwyczajna nieuczciwość. Wtedy takie promocyjne zakupy kończą się nerwami, długim oczekiwaniem na dostawę, a niekiedy wizytą na posterunku policji. Dlatego też należy korzystać z ofert sklepów o ugruntowanej pozycji, widocznych w różnych rankingach, cieszących się dobrymi opiniami. Ważna jest też jakość strony i czytelne zasady zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *