Cienki portfel polskiego studenta

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego Związek Banków Polskich opublikował najnowszy raport „Portfel studenta”, który prezentuje sytuację finansową polskich żaków. Można się z niego dowiedzieć między innymi tego, że wydatki polskich studentów są jednymi z najniższych w Europie, bo wynoszą miesięcznie średnio 371 euro. Poniżej przedstawiamy inne ciekawostki na temat finansów żaków, jakie znaleźć można w ww. raporcie.

Wysokie koszty zakwaterowania

Aż 41% polskich studentów mieszka z rodzicami. Taki wynik można różnie tłumaczyć. Przede wszystkim tym, że studia łatwiej podjąć mieszkańcom dużych miast, którzy wyższe uczelnie mają na miejscu. Wiele młodych osób z prowincji na studia w innym mieście po prostu nie stać, zwłaszcza że według raportu aż 36,7% wszystkich wydatków studenta dotyczy właśnie opłat za mieszkanie.

Koszty zakwaterowania studentów w Polsce zależą przede wszystkim od miasta oraz rodzaju kwatery. Za najtańsze miejsce w akademiku w pokoju wieloosobowym trzeba płacić od 250 do 350 zł miesięcznie. Ale już za samodzielną kawalerkę od około 900 zł w Łodzi i Katowicach do około 1400-1500 zł w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.

Na wyżywienie student wydaje prawie 1/3 budżetu

Autorzy raportu spróbowali średnie miesięczne wydatki polskiego żaka rozłożyć na czynniki pierwsze. Z ogólnej kwoty 371 euro, czyli około 1600 zł, aż 400 zł jest przeznaczane przez studentów na zakwaterowanie, a około 500 zł na żywność i alkohol. Wydatki na wyżywienie obejmują zaledwie 2 obiady tygodniowo w barze mlecznym oraz 2 lunche na uczelnianej stołówce. Biorąc pod uwagę, że około 530 zł student musi przeznaczyć na czesne, okazuje się, że na pozostałe wydatki z ogólnego budżetu zostaje mu zaledwie 141 zł. Jeżeli z sumy tej 49 zł przeznaczy na bilet miesięczny, nietrudno się domyślić, ile gotówki pozostaje studentowi na przyjemności…

Źródła finansowania polskich studentów

Powszechnie wiadomo, że znaczna część studentów utrzymuje się dzięki pomocy rodziców oraz stypendiów. Wielu z nich podczas studiów podejmuje już pracę zarobkową, ale z racji obowiązków na uczelni, w ograniczonym wymiarze czasu. Co ciekawe, polscy żacy chętnie korzystają z produktów kredytowych. Według raportu ZBP aż 600 tysięcy osób w wieku od 18 do 24 lat ma zaciągnięte zobowiązania na łączną kwotę 6,81 mld złotych. Głównie są to kredyty konsumpcyjne, ale studenci coraz częściej korzystają również z limitów w rachunku oraz kart kredytowych.

Według raportu aż 89% młodych osób korzysta z bankowości elektronicznej, a 59% z bankowości mobilnej. Jak twierdzą firmy pożyczkowe, to przekłada się na dość duże zainteresowanie wśród studentów pozabankowymi pożyczkami online, które służą im głównie do zasilania dodatkową gotówką konta w razie pojawienia się pilnych potrzeb. Dla najmłodszych studentów pożyczki online są często jedynym źródłem dodatkowego finansowania, ponieważ w przeciwieństwie do banków, wiele firm pożyczkowych nie stosuje dolnego limitu wiekowego dla swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *